Obsah
Organizácie
Slovenský zväz technických športov
Základná organizácia Jasenovo
Základným poslaním ZO SZTŠ Jasenovo je uskutočňovať športovú , technickú a telovýchovnú činnosť a umožňovať občanom, najmä mládeži, účasť na športovo technických a telovýchovných aktivitách. Jej aktivitu v pozitívnom zviditeľňovaní obce prezentuje organizovanie rôznych športových, hlavne streleckých a bežeckých súťaží v obci samotnej ako aj jej reprezentovanie na rôznych športových súťažiach. Členovia ZO SZTŠ sa spolu s členmi DHZ a obecným zastupiteľstvom podieľajú tiež na organizovaní všetkých spoločenských podujatí obce ako je organizovanie fašiangových sprievodov, rôznych obecných osláv, osláv MDD, výstupov na Vyšehrad a osláv sv. Cyrila a Metoda či stavaní májov a vianočných stromov. Tým pomáhajú v obci udržať dávne tradície našich otcov.
Základná organizácia SZTŠ vznikla v r.1991 ako nástupnícka organizácia ZO Zväzarmu, ktorá v obci pôsobila od r. 1951 a jej predsedami boli Juraj Ličko č.d.3, Juraj Šimko č.d.104, Adam Čižniar č.d.23, Ján Erteľ č.d.74, Marian Erteľ č.d.87 a Bohuslav Slezák č.d.71, ktorý sa stal aj prvým predsedom ZO SZTŠ Jasenovo. V súčasnosti túto funkciu zastáva Ľudovít Erteľ a členskú základňu tvorí 70 členov vo veku od 18 do 65 rokov. Organizácia počas celej svojej histórie usporiadala rôzne strelecké súťaže, Sokolovské a Dukelské preteky brannej zdatnosti, rôzne branno-športové dni ale aj súťaže v zjazdovom lyžovaní . ZO SZTŠ od r. 1997 tiež pravidelne vymieňa turistickú vrcholovú knihu na Vyšehrade. V rámci športovej reprezentácie obce sa naši členovia zúčastňujú na verejných a postupových súťažiach v Turci, Žilinskom kraji a po celom Slovensku. Jasenovo sa tak stalo vážnym súperom biatlonových klubov na rôznych súťažiach všestrannosti, branných viacbojoch a biatlonoch.
Jasenovskí športovci si úspešne počínali napríklad na súťažiach vo Veľkom Čepčíne, Turčianskych Tepliciach, Sklabini, Martine, Tajove, Vrútkach, Spišskej Novej Vsi, Predajnéj- Dubovej, Banskej Bystrici, Košiciach, Liptovskom Hrádku, Zuberci- Habovke, Oščadnici, Smoleniciach, Nitrianskom Pravne, Chrabranoch či Gbelcoch. Prezídium SZTŠ v Nitre pri príležitosti 10. výročia svojho vzniku v r. 2001 zaradilo ZO SZTŠ Jasenovo medzi svojich sedem najlepších organizácii na Slovensku.
Nakoľko branný šport zapustil v Jasenove hlboké korene, výbor ZO SZTŠ prijal v roku 1995 ponuku Okresného Združenia technických a športových činností v Martine na organizovanie Krajských majstrovstiev všestrannosti Žilinského kraja práve v Jasenove. Súťaž pozostáva z disciplín : beh terénom, streľba v ľahu, streľba v stoji, prekonávanie výškových prekážok a vodorovného lana. Je to celoslovenská postupová súťaž pre všetky vekové kategórie.
Je mimoriadne technicky náročné zorganizovať takéto podujatie na zelenej lúke, nakoľko obec nemá vlastný športový areál. Ak k tomu ešte nevyjde počasie, tak medaily by si asi najviac zaslúžili organizátori. Vždy ich to stojí nesmiernu obetu a pritom to robia bez nároku na akúkoľvek odmenu, ako službu mládeži, športu, obci a celému Žilinskému kraju. Uskutočnilo sa 15 ročníkov tohto podujatia či pršalo, snežilo alebo mrzlo. Organizátori aj súťažiaci to vždy zvládli a nikdy jedni druhých nesklamali. Trate sú v Jasenove náročné a tak sa niektorí pretekári zúčastnili len raz, iný sa sem naopak radi vracali. Najviac ročníkov absolvovala Janka Vladárova z Klubu Biatlonu Turčianske Teplice. Od svojich 10-tich rokov tu pod Vyšehradom absolvovala všetkých 15 ročníkov. Okrem jednotlivcov z obcí z celého kraja treba spomenúť účasť členov biatlonových a športových klubov z Námestova, Čadce, Oščadnice, Kysuckého Nového Mesta, Martina ale aj z neďalekých Socoviec a Turčianskych Teplíc.
Samotné prípravy začínali vždy už mesiac pred samotným podujatím. Vyvrcholili v poslednú septembrovú sobotu celodennou brigádou na vytyčovaní a kosení tratí, strelnice, priestorov štartu a cieľa a pokračovali v nedeľu už od 5:00 ráno dovozom a montážou ozvučenia, stanových prístreškov, lavíc, stolov a označovaním tratí a celého areálu tak, aby o 10:00 už bolo všetko pripravené na 100% bez ohľadu na počasie a súťaž mohla hladko prebehnúť. Všetky ročníky boli ozvučené a komentované čo dotváralo športovú atmosféru podujatia. Činnosť rozhodcov bola koordinovaná za pomoci rádiostaníc na pásmach CB a PMR. Z viacerých ročníkov odvysielala športový šot Televízia Turiec a pravidelne uverejňuje články o športovom dianí v obci aj týždenník MY Turčianske noviny.
Samozrejme organizátorov aj divákov vždy najviac potešia výkony domácich pretekárov. Medzi najlepších patrili Marian Mitter, Silvia Mitterová, Janka Čižniarová, Jaroslav Erteľ, Milan Erteľ, Alenka Šimková, Peter Dírer, Jaroslav Ličko a Anton Chudaš. Zo všetkých sa však najviac historicky darilo Magdaléne Ličkovej dvojnásobnej dorasteneckej majsterke Slovenska všestrannosti 2009 a 2010.
Kvalitné podujatie by nebolo možné 15 rokov organizovať bez kvalitných rozhodcov. Boli nimi počas všetkých ročníkov okrem domácich členov najmä Milan Hóferica z Vrútok, ústredný rozhodca biatlonu a zaslúžilý majster športu Ján Vladár z Turčianských Teplíc s manželkou Evou. Počet organizátorov jednotlivých ročníkov dosahoval číslo 25 až 30 ale organizovať všetkých 15 ročníkov vydržalo len jadro ZO SZTŠ Jasenovo: Bohuslav Slezák, Ľudovít Ertel, Ján Ertel, Marian Ertel, Roman Ličko, Viliam Čižniar a Igor Mitter .
Poďakovanie patrí všetkým členom aj sympatizantom ZO SZTŠ Jasenovo, ktorí neváhajú podať pomocnú ruku a obetovať svoj čas pre druhých, pri organizovaní športových a spoločenských akcii v obci Jasenovo.
Posledná aktualizácia: 30. 4. 2019 12:29